Ўзбекистонда умрбод ойлик тўланадиган спортчилар сони 57 тага етди

56


Ўзбекистон жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги Ўзбекистонда умрбод ойлик тўланадиган спортчилар сони 57 тага етганлигини маълум қилди. Уларнинг рўйҳати билан танишинг:

Т/р Спортчилар номи                                     Спорт тури номи Олимпия ва Паралимпия ўйинлари ўтган йиллари ва давлатлар номи Қўлга киритган  медали
Олимпия ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган спортчилар
1964 йил
1. Бабанина Светлана Викторовна  сузиш XVIII ёзги Олимпия ўйинлари Токио шаҳри (Япония) бронза
1976 йил
2. Рискиев Руфат Асадович бокс XXI  ёзги Олимпия ўйинлари                                  Монреаль шаҳри (Канада) кумуш
1980 йил
3. Павлова Лариса Михайловна волейбол XXII ёзги Олимпия ўйинлари Москва шаҳри (Россия) олтин
4. Ямбулатов Рустам Зайнуллович ўқ отиш XXII ёзги Олимпия ўйинлари, Москва шаҳри (Россия) кумуш
5. Рузиев Сабиржан Сабитович қиличбозлик XXII ёзги Олимпия ўйинлари Москва шаҳри (Россия) кумуш
6. Хам Алина Егоровна чим устида хоккей XXII ёзги Олимпия ўйинлари Москва шаҳри (Россия) бронза
1992 йил
7. Чусовитина Оксана Александровна спорт гимнастикаси XXV ёзги Олимпия ўйинлари Барселона шаҳри (Испания) олтин
1996 йил
8. Багдасаров Армен Юрьевич дзюдо XXVI ёзги Олимпия ўйинлари                                  Атланта шаҳри (АҚШ) кумуш
9. Тўлаганов Карим Олимжонович бокс XXVI ёзги Олимпия ўйинлари  Атланта шаҳри (АҚШ) бронза
2000 йил 
10. Абдуллаев Мухамматкодир Махаматякубович бокс XXVII ёзги Олимпия ўйинлари Сидней шаҳри (Австралия) олтин
11. Саидов Рустам Тухтасинович бокс XXVII ёзги Олимпия ўйинлари Сидней шаҳри (Австралия) бронза
2004 йил 
12. Хайдаров Уткирбек Абдужалилович бокс XXVIII ёзги Олимпия ўйинлари Афина шаҳри (Греция) бронза
13. Султонов Баходир Марибжон ўғли бокс XXVIII ёзги Олимпия ўйинлари Афина шаҳри (Греция) бронза
2008 йил
14. Тангриев Абдулло Товашевич дзюдо XXIX ёзги Олимпия ўйинлари                   Пекин шаҳри (Хитой Халқ Республикаси) кумуш
15. Хилко Екатерина Викторовна трамполин XXIX ёзги Олимпия ўйинлари                   Пекин шаҳри
(Хитой Халқ Республикаси)
бронза
16. Фокин Антон Викторович спорт гимнастикаси XXIX ёзги Олимпия ўйинлари                   Пекин шаҳри
(Хитой Халқ Республикаси)
бронза
2012 йил
17. Атоев Аббос Абдураззоқович бокс XXX ёзги Олимпия ўйинлари                        Лондон шаҳри
(Буюк Британия)
бронза
2016 йил 
18. Нурудинов Руслан Шамилевич оғир атлетика XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
19. Зоиров Шахобидин Шокирович бокс XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
20. Дўсматов Хасанбой Марфжон ўғли бокс XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
21. Гаибназаров Фазлиддин Хасанбаевич бокс XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
22. Мелиқўзиев Бектемир Рўзматжон ўғли бокс XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) кумуш
23. Гиясов Шахрам Джамшедович бокс XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) кумуш
24. Тулаганов Рустам Тўлқин ўғли бокс XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
25. Ахмадалиев Муроджон Қаҳор ўғли бокс XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
26. Собиров Ришод Рашидович дзюдо XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
27. Урозбоев Диёрбек Бахтиёр ўғли дзюдо XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
28. Наврузов Ихтиёр Каримович эркин кураш XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
29. Тасмурадов Елмурат Зулипхар -Ули юнон-рум кураши XXXI ёзги Олимпия ўйинлари                    Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
Паралимпия ўйинларида ғолиб ва совриндор бўлган спортчилар
2012 йил
30. Халилов Шариф Уринович дзюдо XIV ёзги Паралимпия ўйинлари Лондон шаҳри
(Буюк Британия)
кумуш
2016 йил
31. Намозов Шерзод Насимович дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
32. Нигматов Уткиржон Исматилло ўғли дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
33. Тулиндибаев Адилжан Ришатович дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
34. Алимова Хайитжон Абдулла қизи дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) кумуш
35. Шарипов Ширин Хомитович дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
36. Бобоев Шухрат Шоназарович дзюдо XV ёзгит Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
37. Сайидов Феруз Бешимович дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
38. Салаева Севинч Одамбой қизи дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
39. Рахимова Гулрух Илхамбековна дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
40. Нурметова Турсунпашша Бахрамовна дзюдо XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
41. Норбеков Хусниддин Киличбоевич енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
42. Каюмова Нозимахон Номонжоновна енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
43. Бурханова Сафия Каимовна енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) кумуш
44. Свечников Александр Владимирович   енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
45. Сахатов Миран Мирюнусович енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
46. Салиев Дониёр Нурулла ўғли енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
47. Абдирашидов Мансур Самат ўғли енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
48. Мусабеков Фирдавсбек Улуғбек ўғли сузиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
49. Алимова Фотимахон Равшанбек қизи сузиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) олтин
50. Одилова Муслима Улуғбек қизи сузиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) кумуш
51. Панков Кирилл Дмитриевич сузиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари, Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) кумуш
52. Хамраев Фахриддин Фарходович енгил атлетика XV ёзги Паралимпия ўйинлари, Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
53. Турсунхўжаев Музаффар Шухратилло ўғли сузиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
54. Хорлин Дмитрий Сергеевич сузиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари  Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
55. Тошпулатова Шохсанамхон Дилшодбек қизи сузиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
56. Бозоров Аҳрор Ботирович пауэрлифтинг XV ёзги Паралимпия ўйинлари  Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
57. Ибрагимов Сервер Юсуфович ўқ отиш XV ёзги Паралимпия ўйинлари Рио-Де-Жанейро шаҳри (Бразилия) бронза
Бошқа хабарлар