Jurnalistika sohasida “Oltin qalam” XIV milliy mukofoti g'olib va sovrindorlari

164

1. Jurnalistika sohasida Bosh milliy mukofot

1.JPG

II. Asosiy nominasiyalarEng yaxshi jurnalistik material uchun (televidenie):

2.JPG

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (radio):

3.JPG

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (matbuot): 2 ta birinchi o'rin (1-o'ringa beriladigan mukofot ikkiga bo'linadi)

4.JPG

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (internet-jurnalistika):

5.JPG

Rag'batlantiruvchi mukofotlar uchun nominasiyalarInson huquqlari mavzuidagi eng yaxshi material uchun:

6.JPG

“Chet ellik jurnalistning O'zbekiston haqidagieng yaxshi materiali uchun” nominasiyasi:

7.JPG

“Eng yaxshi fotoreportaj uchun” nominasiyasi:

8.JPG

“Eng yaxshi matbuot xizmati” nominasiyasi:

9.JPG

Milliy hamkorlar ta`sis etgan nominasiyalar bo'yichaO'zbekiston Mustaqil bosma OAV va axborot agentliklarini qo'llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi:
1. “Hududiy yangiliklarga oid bosma va internet nashrlaridagi turkum materiallari uchun” – Yusupov Furqat (marhum), Qoraqalpog'iston Respublikasi yoshlar ittifoqida matbuot kotibi bo'lib ishlagan.
2. “Ijtimoiy tarmoqlarda mamlakatimizning ijobiy imijini oshirishga qaratilgan materiallari uchun” – Jumaboev Dilmurod, “Namanganskaya pravda” gazetasi bosh muharriri, Osiyo jurnalistlar assosiasiyasining O'zbekistondagi vakili.
3. “Korrupsiyaga qarshi kurash borasidagi islohotlari tahliliy yoritilgan materiallari uchun” – “Jamiyat” gazetasi tahririyati.
4. “Davlatimiz tomonidan ehtiyojmand oilalar uchun amalga oshirilayotgan loyihalar to'g'risidagi tahliliy materiallari uchun” – Gulnora Xojimurodova, “Vatanparvar” gazetasi bo'lim boshlig'i.
Xalqaro hamkorlar ta`sis etgan nominasiyalarYuNESKOning O'zbekistondagi vakolatxonasi:
“Jurnalistning axborot olish imkoniyatlari masalalari chuqur tahlil etilgan materiali uchun” – Islamov Ramil, “Pravda Vostoka” gazetasi bo'lim mudiri.
Evropa Ittifoqining O'zbekistondagi delegasiyasi:
1. “O'zbekistonning tashqi savdo siyosati rivoji to'g'risidagi eng yaxshi material uchun” – Alisher Umirdinov, gazeta.uz sayti muxbiri.
2. “Evropa Ittifoqi va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlik yoritilgan eng yaxshi foto yoki videohisobot (blog, video-film yoki boshqa vizual mahsulot) uchun” – Dilafruz Qulmatova, “UzReport TV” telekanali shef-muharriri.
Evropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O'zbekistondagi koordinatori ofisi:
1. “Terrorizmga qarshi kurashda OAVning roli” – Beruniy Alimov, jurnalist.
2. “OAVning sud hokimiyati bilan o'zaro aloqalari masalalari” (feykka qarshi kurash, jurnalistlarning xavfsizligini ta`minlash, ijtimoiy tarmoqlarda axborot xavfsizligi) – Sadoqat Allabergenova, “Darakchi” gazetasi mas`ul kotibi.
Amerika Qo'shma Shtatlari elchixonasi:
“Iqtisodiyotni rivojlantirishda Amerika – O'zbekiston munosabatlari yoritilgan eng yaxshi material uchun” – Oydin Sa`dullaeva, gujum.uz sayti muxbiri.
Rossiya Federasiyasi elchixonasi:
1. “Rossiya va O'zbekiston o'rtasidagi munosabatlar rivojiga bag'ishlangan eng yaxshi material uchun” – Vladimir Berezovskiy, vesti.uz internet nashri bosh muharriri.
2. “Rossiyaning O'zbekiston bilan madaniy-gumanitar hamkorligi to'g'risidagi eng yaxshi material uchun” – Yuriy Korsunskiy, review.uz internet nashri muharriri.
3. “Rossiya va O'zbekistonning savdo-investisiya hamkorligi to'g'risidagi eng yaxshi material uchun” – Andrey Teshaev, rodrobno.uz internet nashri bosh muharriri.
Turkiya Respublikasi elchixonasi:
1. “O'zbekiston va Turkiya o'rtasida investisiya loyihalarini rivojlantirish masalalariga bag'ishlangan eng yaxshi material uchun” –Elina Sakaeva (gazeta.uz).
2. “O'zbekiston va Turkiya o'rtasida turizmni rivojlantirish masalalariga bag'ishlangan eng yaxshi material uchun” – Sadoqat Dadaeva, O'zMTRK, “Mahalla” telekanali muxbiri.
3. “Turkiya va turk madaniyati haqidagi eng yaxshi material uchun” – Hotam Mamadaliev, O'zAning Namangan viloyati bo'yicha fotomuxbiri.
4. “Turkiya tashqi siyosati haqidagi eng yaxshi material uchun” – Sunnatulla Abdullaev, qalampir.uz sayti muxbiri.
Xitoy Xalq Respublikasi elchixonasi:
1. “Bir makon – bir yo'l” loyihasi doirasidagi hamkorlik” mavzuiga bag'ishlangan eng yaxshi material uchun – Marusa Xosilova, “Inson va qonun” gazetasi muxbiri (Navoiy viloyati).
2. “Xitoy to'g'risidagi eng yaxshi material uchun” – Mastura Xamroeva, O'zJIU Surxondaryo bo'limi mutaxassisi.
Project HOPE (YuSAID dasturi) (AQSh):
1. “Bosma va internet OAVda sil kasalligiga qarshi kurash haqidagi eng yaxshi material uchun” – Shohista Bozorova, “Qashqadaryo” gazetasi muxbiri.
2. “Sil kasalligiga qarshi kurash mavzuiga bag'ishlangan eng yaxshi teleradio material uchun” – Farog'at Barnoeva, Navoiy viloyati teleradiokompaniyasi katta muharriri.
3. “Sil kasaliga mubtalo bo'lgan odamlarni kamsitishga qarshi kurash (yoki sil kasaliga mubtalo bo'lganlarga nisbatan bag'rikenglikni shakllantirish) mavzuidagi material uchun” – Shuhratjon Xurramov, Frans-press (AFP) axborot agentligi muxbiri.
“Mintaqaviy muloqot” xalqaro tashkiloti (Sloveniya):
“OAVda korrupsiyaga qarshi kurash masalalari eng yaxshi yoritilgan material uchun” – Sadoqat Allabergenova, “Darakchi” gazetasi mas`ul kotibi.
DVV International (Germaniya):
“Aholining zaif qatlamlarini ijtimoiy va psixologik qo'llab-quvvatlashda fuqarolik jamiyati va OAVning roli to'g'risidagi materiali uchun” – Anora Sodiqova, O'zA muxbiri.
O'zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi huzuridagi Atom energetikasini rivojlantirish agentligi va “Rosatom” davlat korporasiyasi:
“O'zbekistonning atom energetikasi mavzui yoritilgan eng yaxshi material uchun” – Maksad Jangirov, “Novosti Uzbekistana” gazetasi maxsus muxbiri.
Lola Raxmanbaeva, kun.uz veb-sayti muxbiri.
Jahongir Abduraxmanov, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot xizmati xodimi.
Evropa Ittifoqining Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi filiali (RESSA) – Yevropa Ittifoqining moliyaviy yordamida:
“Suv resurslaridan oqilona foydalanishning muhimligidan aholining xabardorligini oshirish, suv muammolari va ularning yechimlari yoritilgan maqolalari uchun”
1. “Eng axborotga boy videoreportaj” – Shohjahon Karimov, “Dunyo bo'ylab” telekanali muharriri.
2. “Eng yaxshi fotoreportaj” – Maksad Jangirov, “Novosti Uzbekistana” gazetasi maxsus muxbiri.
3. “Eng axborotga boy matnli maqola” – Nataliya Shulepina, ekojurnalist.
O'zA

Boshqa xabarlar